Innan sommaren försökte vi få till ett möte om planning, Av olika anledningar blev det aldrig av men nu gör vi ett nytt försök eftersom vi märker att det finns ett stort intresse för ämnet inom gruppen.
Ämnet för dagen: Fem vanliga problem inom B2B-marknadsföring där planning kan hjälpa er att hitta nya vägar
Som B2B-företag idag behöver vi verkligen rå om vårt hus och förstå vilka variabler som driver vår affär. Det räcker inte med bra tjänster eller produkter om kunderna inte uppfattar oss som attraktiva. Där kommer plannerns roll in, och sätter ett konstant och skarpt ljus på målgruppen, varumärket och kommunikationen. Plannern har haft stor framgång i länder som England och USA i decennier. I Sverige har konkurrensen inte varit lika stark så det har fungerat ändå. Men det gäller inte länge till.
Välkommen till annonsörsnätverket och träffa PlannerFed, Sveriges första planneragentur. Stefan Rydén kommer att leda er genom presentationen med stöd av Robert Dysell, grundare av agenturen. Den vision som driver PlannerFed är att bidra till och lyfta frågan: Hur kan vi göra Sveriges företag lönsammast i världen? Stefan kommer att gå igenom fem typiska problemområden inom B2B och visa på både lösningar och viktiga frågor att ställa sig som kan göra skillnad för ert företag just nu.
Hoppas att du har möjlighet att delta. Det är viktigt att du anmäler dig om du vill komma och likaså att du anmäler förhinder om du har anmält dig och måste avboka (sådant kan ju naturligtvis hända även den bästa).
Varmt välkommen! |